על בורות שומן כנראה לא שמעתם אך יכול להיות שאתם מכירים אותם פשוט בשמות אחרים כמו בורות ספיגה או בורות רקב. זה הזמן להבין מהם הבורות הללו, מדוע הם נחוצים, אלו נוזלים נמצאים בהם ומדוע יש צורך לשאוב אותם.

מהם בורות שומן ומדוע צריך אותם?

בורות שומן נחפרים באדמה ומציבים בהם מיכל מתאים שבו אפשר לאחסן את השומנים והשמנים. השומנים והשמנים יכולים להגיע מעסקים כמו למשל אולמות אירועים ומסעדות והם יכולים להגיע גם ממפעלים.

הסיבה שיש בורות שמן היא שהשפכים הללו לא יכולים להיכנס לקווי הביוב כי אז הם יכולים לגרום לסתימות. כדי להימנע מהסתימות הללו קיימים בורות השומן אך יש עוד בעיה שיכולה להיווצר כאשר הם נמצאים שם זמן רב וזה זיהום הקרקע. בבורות השומן יש לרוב גם מתקנים להפרדת השומנים וכך המים שנכנסים אליהם זורמים אל קווי הביוב והשומן נשאר גבוה יותר ואז הוא נשאב.

למה צריך לשאוב את בורות השומן?

צריך לשאוב בורות שומן כיוון שבור השומן לא יכול להכיל את השומנים לאורך זמן רב. בור השומן יכול להיות בגדלים שונים מבחינת עומק ורוחב אך בכל מקרה יש לשאוב אותו באופן שוטף לפי הצורך של העסק או המפעל.

שאיבת בורות השומן מתבצעת כדי להרחיק את אותם שפכים מזהמים למקומות אחרים שבהם הם לא יסכנו לא את קווי הביוב ולא את הסביבה. כאשר השמנים והשומנים הללו יחדרו אל הקרקע הם יזהמו אותה מאוד ויהיו לכך השלכות סביבתיות חמורות מאוד.

מי יכול לשאוב את בורות השומן?

בורות שומן יכולים להישאב רק על ידי משאבות חזקות ומיוחדות. משאבות מים רגילות לא תמיד יוכלו לשאוב את בורות השומן כיוון שמדובר בשפכים שומניים שלעתים יסתמו את המסנן של המשאבות או יקשו על השאיבה בשל המרקם שלהם.

בכל מקרה שאיבת בורות שומן לא יכול להתבצע לבד ויש צורך לעבוד עם אנשי מקצוע מתאימים. אנשי המקצוע הללו יכולים להיות אינסטלטורים אך לרוב מדובר בצוות ביובית. צוות הביובית יהיה טוב יותר לביצוע פעולת השאיבה כיוון שיש לו משאבה חזקה שמחוברת למיכל הביובית כך שהשאיבה תהיה פשוטה במיוחד.

כיצד מתבצעת שאיבת בורות שומן?

שאיבת בורות שומן צריכה קודם כל להתחיל בקריאה לצוות ביובית. את צוות הביובית שתבחרו לשאיבת הבורות שנמצאים בקרבת העסק או המפעל שלכם אתם צריכים לבחור לטווח הארוך.  משימת השאיבה אינה חד פעמית ולכן צוות הביובית יצטרך לחזור בהמשך כדי לבצע שאיבה חוזרת כאשר הבור יתמלא. לכן תשקיעו בתהליך הבחירה ותבחרו צוות אמין, מנוסה, מקצועי ושמגיע בזמינות מלאה מתי שצריך גם בהתראות קצרות. השאיבה מתבצעת על ידי החדרת צינור הביובית אל קרקעית הבור ושאיבה חזקה שיכולה להגיע לעשרות ליטרים בדקה.

כל כמה זמן יש לשאוב בורות שומן?

יש צורך לשאוב את בורות השומן בעתות משתנות, וזה תלוי בעיקר בפעילות העסק. כאשר בור השומן מגיע לגובה מסוים הוא כבר מתחיל לסכן את הסביבה ולעתים הוא יכול גם לעלות על גדותיו, ואז למעשה כל הקיום שלו לא השיג את המטרה.

כדי שזה לא יקרה יש צורך לעקוב אחרי מילוי הבור ולהזמין את צוות הביובית בהתאם. אמנם משימה זו נשמעת קשה כי בורות השומן נמצאים כמה מטרים באדמה ולא תמיד פשוט להבין מתי יש צורך בשאיבה, אך כיום יש כלי מדידה אלקטרוניים שיתריעו באופן אוטומטי כך שכל מה שצריך לעשות זה לקבל את ההתראה ולהזמין את צוות הביובית.